Airsoft to hobby przeznaczone niemalże dla każdego. Codziennie na świecie odbywają się tysiące rozgrywek, w których uczestnicy mają za zadanie zdobycie bazy wroga lub zestrzelenie jak największej ilości rywali. Rozgrywki ASG są doskonałą formą spędzenia czasu ze znajomymi oraz świetną alternatywą dla gier komputerowych o tematyce wojennej.
Rywalizując ze sobą w praktycznie każdej dziedzinie, obowiązują nas określone zasady i reguły. Nie inaczej jest i w tym wypadku. Każdy uczestnik rozgrywki asg jest zobowiązany do zapoznania się z regulaminem, a następnie do przestrzegania wszystkich wytycznych na polu bitwy.
Zasady bezpieczeństwa na polu bitwy
Znajdując się na wyznaczonym do przeprowadzenia rozgrywki obszarze musimy dostosować się do panujących tam zasad. Pierwszą z nich jest bez wątpienia ochrona oczu. Każdy uczestnik musi posiadać specjalne okulary, przeznaczone właśnie do airsoftu. Wykonane są przeważnie z silnego tworzywa sztucznego i wraz z ich zakupem otrzymujemy specjalny certyfikat jakości potwierdzony testami.
Niezależnie od tego, jaką bronią dysponujemy, zawsze amunicją muszą być kulki plastikowe. Zabrania się korzystania z amunicji metalizowanej ze względu na zdrowie wszystkich uczestników. Nie jest możliwe wejście na teren walk w sytuacji, gdy ktoś z graczy jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Istnieje jeszcze przepis mówiący o konieczności dokładnego sprawdzenia terenu przed startem bitwy. Obszar musi zostać zbadany pod kątem dziur, wystających prętów czy nawet korzeni drzew.
Reguły dotyczące rozgrywki
Bez względu na typ rozgrywki, sporządzonych zostało kilka zasad obowiązujących w jej trakcie. Kluczowym jest przyznawanie się do bycia trafionym. Często mundury są tak grube, że nie da się za bardzo odczuć przyjętej kulki. Mimo wszystko, kiedy osoba strzelająca do nas mówi, że trafiła – powinniśmy jej uwierzyć i przyznać się do swojej porażki. W kwestii strzelania, pozostaje nam jeszcze jedna reguła dotycząca odległości. Mianowicie, będąc blisko przeciwnika odwróconego do nas tyłem nie strzelamy, a jedynie krzyczymy “pif paf”. Ostrzał z małej odległości może konkretnie zaboleć, dlatego lepiej nie robić aż tak wielkiej krzywdy przeciwnikowi.
Ustanowione zostały również zasady taktyczne. Trupom, czyli dokładniej mówiąc osobom poległym, zabronione jest informowanie swoich sojuszników o jakichkolwiek ruchach przeciwnika. Po otrzymaniu kulki istotne jest także, aby oznaczyć swój “status” czerwoną chustą lub innym, ustanowionym do tego celu elementem.
Rozróżnianie drużyn
ASG to rywalizacja głównie zespołowa. Nic więc dziwnego, że uczestnicy z obu zespołów muszą się czymś różnić. W mniej zaawansowanych rozgrywkach korzysta się z opasek na ręce. Opaski o dwóch, różnych kolorach przyznawane są wszystkim uczestnikom.
W nieco bardziej profesjonalnych drużynach, rozpoznawanie odbywa się już na podstawie całych mundurów, co zdecydowanie przyspiesza czas reakcji. Przykładowo, przez jedną drużynę używany jest kamuflaż mapa, a przez drugą – woodland. Takim sposobem, uczestnikom jest zdecydowanie łatwiej się rozpoznać, ponieważ nie muszą szukać opasek na rękach swoich oponentów.