World of tanks – AMX 13 75

Ten czołg to było moje jedno z największych odkryć w tej grze. To niesamowite jak ten czołg potrafi sobie radzić na polu bitwy. Takie atuty jak mobilność, wykrywanie, niski profil pojazdu, szybkość i uwaga cztery pociski w magazynku czyni te machinę niezłą bestią do niszczenia rywali. AMX 13 75 to czołg lekki nacji Francuskiej VII poziomu i jest jednym z lepszych czołgów lekkich na tym poziomie.

Jak już wcześniej we wstępie opisałem pojazd ten charakteryzuje się wieloma czynnikami. Zacznijmy może od mobilności, bo to jak ten czołg płynie po mapie jest czymś piękny. Zwrotność, prędkość obrotu pojazdu, obrót wieży i przyspieszenie daje nam przewagę nad wieloma czołgami. W dodatku mobilność ta pozwala nam na szybkie zajechanie i okrążenie rywala w bardzo małym okręgu. Kolejnym atutem to wykrywanie – zasięg widzenia tego czołgu wynosi 420m to najwyższy wynik wśród czołgów lekkich na tym poziomie. Można ten wynik jeszcze podkręcić poprzez perki (umiejętności załogi) oraz ulepszenia czołgu, tak więc naprawdę można śmiało powiedzieć, że oczy to ten czołg posiada.

Niski profil pojazdu pozwala nam na unikanie pocisków, ponieważ ciężko jest w nas trafić. Drugą sprawą, czołg ten ma bardzo dobry kamuflaż w miejscu jak i w ruchu z tegoż powodu. Dlatego warto zainwestować tutaj w perki kamuflażu dla załogi. Pojazd ten potrafi rozpędzić się do 61km/h także w biegu naprawdę ciężko nas trafić.

Jak na czołg lekki przystało te wszystkie atuty muszą się równoważyć w takich wadach jak słaby pancerz pojazdu. Na kadłubie posiada zaledwie 50mm z przodu, 20 mm z boków oraz 15mm z tyłu. Przy takich parametrach łatwo jest nas podpalić. Wieża tego czołgu z przodu to 40mm, z boków 20 mm i tyle samo z tyłu (20mm). Punkty wytrzymałości to 850.

Jeśli chodzi o lufe to jest tylko jedna najlepsza opcja trzeba jak najszybciej zakupić 75mm SA50. Ten gun mieści w swoim magazynku cztery pociski jak pisałem wyżej. Penetracja pocisków przeciwpancernych wynosi 144mm, podkalibrowych 202mm oraz odłamkowo-burzących 38mm, co daje nam średnie uszkodzenia na strzał 135 punktów. Nie prawda, że niezły wynik jak na cztery pociski wystrzelone za jednym razem co daje nam ponad 400 punktów uszkodzeń na przeładowanie. Pociski strzelają z przerwą dwusekundową, magazynek ładuje się 14 sekund. Zadane uszkodzenia na minutę wynoszą 1620. Rozrzut celownika to zaledwie 0.38 na 100m, a czas skupiania się celownika to tylko dwie sekundy.

Czołg idealny jeśli lubisz grać z boku na doskok, opierając swoją taktykę na prędkości i mobilności. Warto wspomnieć o ulepszeniach jakie moim zdaniem warto zamontować na tym czołgu. Po pierwsze to system naprowadzania, który daje nam 10% bonusu do szybkości celowania, po drugie ulepszona wentylacja, która daje nam 5% do umiejętności załogi, co sprawia że wiele atutów zyskuje na swojej sile. Trzecim dodatkiem, który warto mieć na uwadze to powłoka antyrefleksyjna, która daje nam 10% do zasięgu widzenia. Czyli podkreślamy tymi dodatkami najlepsze atuty tego czołgu.

Z przyjemnością polecam ten czołg.